Jak dostat PUE k 1,1
Velmi inspirativní příklad špičkové provozní efektivity datového centra najdeme v Holandsku. Letos otevřené datacentrum společnosti EasyNet s užitnou plochou 5000m2 a příkonem 1,4 MW využívá ne úplně tradiční kombinaci prvků chlazení, a dosahuje tak velmi nadstandardní efektivity.
Vzhledem k podílu na celkové spotřebě energie lze klíčových úspor dosáhnout především v oblasti chlazení. Proto se EasyNet rozhodl použít nejnovější CRAC jednotky UNIFLAIR v kombinaci s turbokompresorovými výrobníky chlazené vody stejné značky. Turbokompresory se od běžných liší mimo jiné několikanásobně vyšší efektivitou při částečné zátěži – tj. mimo letní období a mimo výkonové špičky datacentra. Efektivní distribuci chladného vzduchu v sále zajišťuje systém zdvojené podlahy UNIFLAIR AFPS, v místech s vyšší hustotou ICT technologií aktivní podlahové prvky UNIFLAIR AFM. Aby se maximálně využily možnosti volného chlazení přírodním chladem (tzv. free-cooling), je systém vybaven velkými venkovními suchými chladiči.
Datacentrum potřebuje ročně vyrobit 12 656 MWh chladu, což tento systém zvládne při spotřebě pouhých 743 MWh elektřiny – účinnost chlazení (COP) tak vychází na 17. Když budou podobně efektivní i ostatní podpůrné systémy, dosáhne toto datacentrum celoročního průměrného PUE kolem 1,1. To z něj učiní jednu z nejzelenějších instalací.
Pro zopakování dodejme, že PUE je metrika ukazující poměr spotřeby celého objektu datacentra ke spotřebě vlastní ICT techniky, přičemž u starších instalací jsou běžné hodnoty kolem 3 a za přijatelné se dnes považují hodnoty pod 2.